دهکده طبیعت باراجین

 

دهکده طبیعت باراجین قزوین در 5 کیلومتری بوستان ملی باراجین در کنار شاه راه اتوبان قزوین.زنجان  نزدیک ترین مقصد گردشگری شهر قزوین می باشد.روزانه گردشگران زیادی برای بازدید از فضای مفرح و زیبای دهکده طبیعت به منطقه نمونه گردشگری باراجین سفر می کنند. دهکده طبیعت با داشتن توپوگرافی و چشم اندازی زیبا به شهر قزوین و به لحاظ گردشگری، نگین گردشگری شهر قزوین است و گردشگران بسیاری از استان قزوین و استانهای دیگر ،هپچنین گردشگران خارجی را به خود جذب کرده است.

در دهکده طبیعت تلاش شده است در درجه اول از حیواناتی که در ایران زیست می کنند نگهداری شود ازجمله  حیوانات داخل کشور. در دهکده طبیعت می توان به پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، گرگ خاکستری، روباه، گربه جنگلی، گوزن قرمز، گوزن زرد، کل و بز وحشی، قوچ و میش وحشی ایرانی، انواع پرندگان شکاری ایرانی همچون عقاب طلایی، شاهین، دلیجه، کرکس ها و.... اشاره کرد. هدف از وجود حیوانات داخل کشور شناخت بیشتر مردم از گونه های جانوری داخل کشور است و در کنار آن آموزش به کودکان و دانش آموزان جهت حفاظت از این گونه های جانوری است.

از گونه های جانوری خارج از ایران که مورد علاقه مردم است به شیر افریقایی،ببر سیبری، خانواده میمون ها، لاما، پرندگان زینتی همچون قرقاول بلژیکی، طاووس ها، فلامینگو، باکلان، پلیکان،مار پیتون ،ایگوانا،کوروکودیل، و انواع ماهی ها اشاره کرد.حیوانات دهکده طبیعت از جمله حیواناتی محسوب می شوند که به لحاظ طبیعی قادر به زندگی در طبیعت نیستند و در مواردی از جانوارانی هستند که توسط شکارچیان و سودگران حیات وحش آسیب دیده اند.دهکده طبیعت با نگهداری از این حیوانات و تیمار آنها نه تنها به معرفی تک تک گونه های جانوری به مردم را انجام می دهد بلکه محلی برای زیستن حیواناتی شده است که بصورت طبیعی نمی توانند در طبیعت ادامه حیاط دهند.

گردشگران و بازدید کنندگان خصوصا شهروندان قزوینی می توانند به فاصله چندین دقیقه به دهکده طبیعت نگین گردشگری قزوین سفر کنند و از فضایی زیبا و دل انگیز آن لذت ببرند. در دهکده طبیعت باراجین قزوین می توانید بعد از بازدید از گونه های جانوری سراغ آبشار زیبا و برکه های پرآب و تماشایی رفته و با خانواده و دوستان همراه خود عکس یادگاری بگرید.بخش دیگر دهکده طبیعت فضای سبز و گل کاری های زیبای آن می باشد. بوی خوش انواع گل های زیبا و رنگارنگ گردشگران را به خود جذب می کند و باعث می شود  بازدید کنندگان دقایقی به تماشای گل های زیبا و خوش معطر بپردازند.در ادامه بازدید از دهکده طبیعت به کلبه های چوبی زیبا می رسید.یکی از این کلبه در راه پاغ پرندگان قرار دارد که نام این کلبه،کلبه لرزان است.طراحی کلبه لرزان به گونه ایست که کودکان و دانش آموزان در آن تمرین مواجهه با زلزله را از نزدیک مشاهده می کنند.کلبه لرزان با حرکت از نقطه ای به نقطه ای دیگر شبیه ساز زلزله است و طی استفاده از آن تمرین مواجه با زلزله آموزش داده می شود

بخش های مهم دیگر دهکده طبیعت باغ پرندگان،بخش پرندگان شکاری،آکوریوم ،خزندگان،کوشتخوران و میوه خوران،مزرعه،علفخوران وحشی و.... اشاره کرد.

از 7دره در سافاری پارک باراجین 3دره متعلق به علف خواران وحشی می باشد. این 3 دره زیستگا حیواناتی چون؛ گوزن قرمز(مارال) کل(پازن) و بز وحشی و قوچ میش وحشی(گوسفندوحشی) می باشد.

از جمله فعالیت های دهکده طبیعت باراجین می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

مرکز بازپروری حیوانات آسیب دیده در طبیعت

مرکز آموزشی کودکان و دانش آموازان با موضوع حیوانات

انجام آزمایشات ژنتیکی در جهت افزایش تولیدات حیوانات مزرعه ای

تکثیر حیوانات در حال اتقراض ایران

برترین باغ وحش ایران در سالهای کذشته

بهداشتی ترین مرکز حیوانات ایران از سوی دامپزشکی کشور

پربازدیدترین مرکز حیوانات ایران

ارایه بلیط رایگان برای اقشار ضعیف جامعه حصوصا افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام

اولین مرکز انتقال جنین حیوانات وحشی

وجود صدها گونه جانوری

بخشهای باغ وحش شامل: پرندگان شکاری. گوشتخوران. حیوانات علفخوار وحشی.باغ پرندگان. مزرعه. خزندگان. قرنطینه. آبشار. فضای جنگلی و فضای سبز. توپوگرافی کوهستان

توسعه باغ وحش به سافاری پارک در اینده ای نزدیک (اولین سافاری پارک خاورمیانه)

اشتغال متخصصان کشور در باغ وحش

برترین جایگاه زیستگاهی حیوانات از طرف سازمان محیط زیست کشور

داری ردیف بودجه ملی کشور از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور

جذب گردشگران داخلی و خارجی به قزوین