دهکده طبيعت

 عشق و آشتي با طبيعت

 

دهکده طبيعت تشريحي بر اکو پارک بوستان ملي باراجين شهرداري قزوين

   دهکده طبيعت با اهداف گردشگري، آموزشي و تحقيقاتي در فاز اول در مساحتي نزديک به 10 هکتار در مرکز بوستان 1400 هکتار باراجين در شمال شهر قزوين احداث و راه اندازي گرديده است. احداث اين مجموعه در سال 1391 در دستور کار مديريت شهري قزوين و مورد حمايت شهردار قزوين جناب آقاي نصرتي، شوراي اسلامي شهر قزوين به رياست آقاي مهندس ظاهري و جناب آقاي مهندس روزبه استاندار قرار گرفته است.

    متعاقب آن فازهاي مطالعاتي و طراحي آغاز شد. در اين بخش متخصصين ويژه و شناخته شده کشور و در سطح جهاني از جمله آقاي دکتر تاجبخش، آقاي مهندس ضيائي و آقاي دکتر کميلي و... با همکاري مديران و کارشناسان محترم سازمان حفاظت محيط زيست و دامپزشکي کشور حضور داشته اند. در فاز اول بخشهاي متنوعي چون پرندگان شکاري، باغ پرندگان زينتي، آکواريوم آبزيان و خزندگان، کبوترخانه ها، زيستگاه نشخوار کنندگان کوهي از جمله قوچ،  ميش، کل، بز و گوزن، مزرعه تخصصي-آموزشي حيوانات اهلي، آمفي تئاتر سنگي(عصر حجر)، آبشار، کارگاه آشنايي کودکان با حيوانات (بخصوص حيات وحش)به مرحله  بهره برداري رسيده است. و عمليات احداث باغ ميمونها، خرسها، گرگها، روباهها، گربه سانان بزرگ از جمله شير و پلنگ و طراحي باغ پروانه ها در شرف اجرا است.

    از مشخصات ويژه دهکده طبيعت حضور حيوانات وحشي دور مانده از طبيعت، عشق اين حيوانات به انسان، مزرعه تحقيقاتي-آموزشي ويژه با حضور اسبهاي با نژادهاي مختلف، گاوميشها، شترهاي يک کوهانه و دو کوهانه با نظارت استاد محترم آقاي دکتر نياسري و امور تحقيقاتي در رابطه با نشخوار کنندگان ويژه اهلي مانند بزهاي نجدي، تالي و سانن،  گاوهاي اصيل ايراني چون سيستاني و گلپايگاني و نژادهايي مانند مونتبليارد و جرسي و ... مي باشد. طراحي و اجراي دهکده سلامت با امکان توليد و عرضه محصولات و گياهان دارويي و ارگانيک، اکوپارک چند صد هکتاري، زيستگاههاي تخصصي از جمله باغ مارها، کروکوديلها، پرندگان شکاري و نمايشگاه حيات وحش ايران نيز از جمله برنامه هاي آتي خواهد بود. شايان ذکر است توافقاتي در رابطه با راه اندازي مدرسه عالي محيط باني، دانشکده محيط زيست و زيستگاه حيوانات در حال انقراض با سازمان حفاظت محيط زيست منعقد گرديده است.