English (United States) Persian (Iran)
امروز: چهارشنبه، 24 مرداد 1397 
English (United States) Persian (Iran)
آرشيو اخبار

چاپ

روابط عمومي و ارتباطات مردمي دهکده طبيعت؛

دهکده طبيعت قزوين، نخستين پارک گردشگري با حيوانات

حفظ و حراست از طبيعت و بها دادن به اين موهبت الهي به منظور بهره گيري از مزاياي آن، نکته مهمي است که گاه در پس شتاب زندگي مدرن و ماشيني مورد غفلت قرار مي‌گيرد؛

اين در حالي است که محيط زيست بستر اصلي و لازمه حيات بشري است و تخريب آن با نابودي حيات بشر توأم خواهد بود. همزمان با توسعه شهرنشيني و کاهش سطح زيستگاه‌هاي طبيعي، مراتع و جنگل‌ها موضوع توسعه فضاي سبز مصنوعي به صورت پارک‌ها و بوستان‌ها در دستور کار مسئولان شهري قرار گرفت. در حال حاضر نيز قزوين با طي کردن مطلوب در اين حوزه از جمله شهرهاي پيشرو در توسعه فضاي سبز شهري به شمار مي‌رود.

بوستان فدک با طراحي زيبا و منحصر به فرد خود مجموعه کامل از ساختارهاي گياهي و جانوري را در محيطي طبيعي براي علاقمندان به طبيعت فراهم کرده و مي‌تواند جايگزين مناسبي براي بخشي از طبيعت تخريب شده در مسير توسعه باشد.

بوستان ملي باراجين يکي از بوستان‌هاي خوش آب و هوا و سرسبز قزوين است که در منطقه اي کوهستاني قرار گرفته و به عنوان يکي از بزرگ‌ترين پارک‌هاي جنگلي کشور محسوب مي‌شود. اين بوستان به وسعت 1400 هکتار در ارتفاعات شرقي مشرف بر دره رودخانه فصلي ارنزک که از دو کيلومتري شمال قزوين آغاز مي‌شود، قرار دارد و يکي از نقاط خوش آب و هوا و از تفرجگاه‌هاي ديرينه مردم شهر قزوين است که با تلاش چند ساله شهرداري و شورا، امروز در شرايطي قرار گرفته که پذيراي شهروندان و گردشگران در فصول مختلف سال است.

تالار شهر، بازيگاه دالفک، سرتک، تله سيژ کامان، سينماي تابستانه، هتل اسکمويي و دهکده بزرگ طبيعت از جمله فضاهاي تفريحي موجود در اين بوستان است؛ در کنار فضاي تفريحي و طبيعي، وجود اقامت گاه‌هاي کوچک در بوستان ملي باراجين امکان اسکان چند روزه و ارزان را براي گردشگران فراهم آورده است.

مدير منطقه نمونه گردشگري باراجين در رابطه با پوشش گياهي و امکانات تفريحي پارک جنگلي بوستان ملي باراجين مي‌گويد: منطقه نمونه گردشگري بوستان ملي باراجين بزرگ‌ترين پارک جنگلي کشور محسوب مي‌شود. از امکانات اين بوستان مي‌توان به دهکده طبيعت ،سينماي تابستانه، شهربازي ، آب نماهاي مختلف و کمپينگ ارزان قيمت براي مسافران اشاره کرد.سيستم آبياري درختان بوستان به صورت قطرهاي است و تعداددرختان غرس شده120000اصله از گونه‌هاي کاج،سرونقره اي،توتکاکوزا،زبان گنجشک،عرعر،اقاقيا است و گونه‌هاي گياهي گل شقايق،بابونه،کنگروان وگياهان علفي به صورت خودرشد در اين بوستان وجود دارد.

اکبر نعمتي با تاکيد بر جاذبه‌هاي مختلف تفريحي بوستان ملي باراجين، دهکده طبيعت را جذاب ترين بخش بوستان ملي باراجين بيان مي‌کند و مي‌افزايد: منطقه ي نمونه گردشگري بوستان ملي باراجين از جاذبه‌هاي مهم گردشگري استان محسوب مي‌شود؛ وجود فضاهاي مختلف تفريحي ، ورزشي و طبيعي در بوستان باراجين از اين فضا يک مجموعه کامل گردشگري ساخته است در اين ميان دهکده ي طبيعت به عنوان يک مجموعه بديع محيطي بسيار مفرح و جذاب براي گذران اوقات فراغت خانواده‌ها به وجود آورده است.

اکو پارک گردشگري؛ آموزشي و تحقيقاتي کشور

دهکده طبيعت نخستين اکوپارک گردشگري، آموزشي و تحقيقاتي کشور محسوب مي‌شود که احداث آن از اواخر سال 1390 در دستور کار مديريت شهري و مورد حمايت استان قرار گرفته و تا کنون 3 فاز آن در مرکز بوستان هزارو 400 هکتاري باراجين در شمال شهر قزوين اجرايي شده است.

بخش‌هاي متنوع مزرعه نمونه نشخوار کنندگان کوهي، مزرعه ويژه، زيستگاه پرندگان زينتي، بخشي از آبزيان، خزندگان و دوزيستان، زيستگاه ميوه خواران«خرس‌ها و ميمون‌ها»، زيستگاه گوشتخواران« شيرها، ببر، پلنگ،گرگ‌ها، شغال‌ها وروباه‌ها»، زيستگاه گراز، قرنطينه حيوانات و آمفي تئاتر از جمله طرح‌هاي به بهره برداري رسيده دهکده طبيعت است.

به دنبال بهره برداري بخش‌هاي نام برده، طي سال پيش رو طرح ويژه هفت دره در امتداد بخش گوشتخواران به همراه چند درياچه زيبا و سد خاکي اجرايي خواهد شد.

لازم به ذکر است موسس و نائب رئيس هيات مديره شرکت دهکده طبيعت« نادر رضا نوري» يکي از فعالان شناخته شده محيط زيست کشور است، با انتقال 450 حيوان وحشي و اهلي خود« که در خانه شخصي در کرج نگهداري مي‌شدند» به اين مجموعه توانسته تغييري در نگرش عمومي و ايجاد احساس تعلق در شهروندان براي حفاظت از منابع طبيعي، گونه‌هاي گياهي و جانوري ايجاد کند.

بابک محمدي، مديرعامل شرکت دهکده طبيعت در گفت و گو با جام جم گفت: «دهکده حيات طبيعت قزوين» به عنوان زيستگاهي براي حيوانات تبديل شده است؛ طرح منحصر به فردي، که براي اجراي آن از نظر کارشناسان و متخصصان محيط زيست و معماري کشور در زمينه جانمايي، نگه داري حيوانات و پرندگان و مسائل فني و زيبايي استفاده شده و در طراحي آن از آخرين پيشرفت‌هاي پارک‌هاي مشابه در جهان الگوبرداري شده است.

محمدي با اشاره به اجراي طرح هفت دره در ادامه بهره برداري از فاز 3 دهکده طبيعت بيان کرد: مطالعات اوليه طرح هفت دره توسط گروه‌هاي مختلف انجام شد ‌و انجمن‌هاي باغ وحش اروپا و آمريکا تمامي اطلاعات روز دنيا در خصوص ايجاد سافاري پارک را در اختيار ما قرار داده اند. اين طرح? که طي سال پيش رو به بهره برداري خواهد رسيد در 24 هکتار ايجاد مي‌شود و در هر دره حيوانات مختلفي نگهداري مي‌شوند.

وي افزود: آبشار، حوض کروکوديل‌ها، دره پرندگان شکاري? ببرها? گرگ‌ها? قوچ و ميش? گوزن‌ها و ميمون‌ها براي دره‌هاي مختلف هفت دره در نظر گرفته شده است؛ همچنين طرح‌هاي باغ کاکتوس‌ها و پروانه‌ها، باغ وحش کودکان و مهدکودک نيز از ديگر طرح‌هاي در نظر گرفته شده براي اين مجموعه است.

کمک به حيوانات مصدوم موجب رضايت الهي است

نادر رضا نوري، نايب رئيس هيات مديره شرکت دهکده طبيعت درباره نحوه زندگي حيوانات در اين مجموعه اظهار داشت: يکي از ارکان توسعه پايدار حفاظت از محيط زيست و حيات وحش است. دهکده طبيعت محلي جهت حفاظت از حيوانات مصدوم است، در اين مجموعه مردم از بازديد حيوانات درد کشيده اي که عاشق خالق و تيمارگرانشان هستند لذت مي‌برند. فعاليت دهکده طبيعت در راستاي مراقبت و درمان حيوانات مصدوم موجب گرديد اين مجموعه توسط سازمان حفاظت محيط زيست در سال گذشته به عنوان برترين مرکز نگهداري حيوانات کشور انتخاب شده و در سفر اخير رياست محترم جمهور به قزوين از بودجه قابل توجهي جهت توسعه مرکز گردشگري«پارک‌هاي سافاري» بهره مند شود.

احداث درمانگاه ويژه حيات وحش، مرکز آموزش عالي با گرايش حيات وحش جهت کمک به حفظ گونه‌هاي در حال انقراض و مرکزي براي تحقيقات و آموزش و... از جمله برنامه‌هاي در نظر گرفته شده جهت تکميل پروزه دهکده طبيعت است.

 

  •  
     
صفحه اصلي  |